نجف

از شهرهای عراق و مرکز استان نجف است و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق به شمار میرود . نجف همواره محل تردد و اقامت زائران و مشتاقان علوم دینی است که این عامل در رونق تجارت نجف تاثیر به سزایی داشته است . ضمنا مرقد مطهر حضرت علی (ع) همچون جواهری در این شهر می درخشد . نجف واژه ایی عربی به معنای منجوف یعنی مکانی  مستطیل شکل و مرتفع که آب در اطراف ان جمع میشود . وضعیت جغرافیایی شهر نجف نیز به شکل مستطیل و بلندتر از زمین های اطرافش  است و به همین دلیل به ان نجف گفته میشود . 

نجف در 160کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد و جمعیتی بالغ بر 1400000 نفر در مساحت 28 کیلومتر مربعی آن ساکن هستند . مردم نجف به زبان عربی و کردی صحبت میکنند و واحد پولشان دینار عراقی است . 

نمایی از نجف در شب 

نجف حرم حضرت علی (ع)

نمایی از نجف در شب 

نجف اشرف

نمایی از نجف اشرف 

نجف

آب و هوای نجف :

در تابستان دمای هوا بسیار بالا میرود و بادهای داغ می وزد ؛ به گونه ایی که دمای ان در تابستان به 45/5 درجه سانتیگراد میرسد . اما سرمای آن به حدی است که اب منجمد شده و دما به صفر درجه و گاه پایین تر از ان نیز میرسد . 

سفر به عتبات عالیات عموما به شکل تور برگزار میشود و سازمان حج و زیارت ؛وظیفه اجرای این تورها را بر عهده دارد . معمولا سفرهای زمینی برای شهرهای مرکزی کشور ؛9 روز طول میکشد و پس از عبور از مرز ؛کاروان وارد شهر نجف ؛کربلا و سپس کاظمین میشود . سفرهای هوایی معمولا 7 شب طول میکشد و پروازهای ایران به مقصد فرودگاه  بغداد یا فرودگاه نجف است و پس از ان با اتوبوسهای کشور عراق زایران به شهرهای زیارتی کربلا و کاظمین منتقل میشوند . 

فرودگاه نجف اشرف:

فرودگاه نجف

نجف شهری زیارتی است و بنا بر این گردشگری آن محدود به اماکن زیارتی و تاریخی میشود ؛ از جاذبه های نجف میتوان به حرم امیر المومنین (ع)؛قبر حضرت آدم و نوح ؛قبرستان وادی السلام ؛مقام امام زین العابدین ؛آرامگاه کمیل ؛مسجد سهله ، مسجد حنانه ،بیت امام خمینی (ره) تکیه بکتاش،برج نمرود ، ارامگاه حضرت هود و آرامگاه شیخ طوسی اشاره کرد . 

مراکز خرید نجف :

بازار بزرگ و اصلی نجف که زائران بسیاری برای خرید سوغات به انجا مراجعه می کنند ،بازاری است که از تسبیح،مهر و جانماز ،چادر پر است و مغازه ه های نقره و طلا فروشی هم بسیار دیده  میشود . علاوه بر این ،لباس ،صنایع دستی ،و شیرینی های محلی و چای در این بازار عرضه می گردد. گذشته از این در سالهای اخیر نیز پاساژهایی احداث شده از جمله پاساژ نجف سیتی مال در خیابان محمد مهدی جواهری (الروان) که میزبان زائران هستند . 

مرکز خرید سیتی مال نجف 

مرکز خرید سیتی مال

بازار نجف 

بازار نجف

بازار نجف 

بازار نجف

غذاهای سنتی نجف :

بیشتر شهرهای عراق غذاهای یک جور و همانند هم دارند . از معروفترین غذاهای این کشور خورشت قیمه نجفی است که بیشتر بعنوان غذای نذری در ماه محرم و صفر و ایام شهادت امام علی (ع) استفاده می شود . غذاهایی مثل ته چین عراقی ،بامیه ، البریانی ،دولما ، کباب ،فاصولیه ،از غذاهای محلی و خوش عطر و طعم هستند . 

قیمه نجفی 

قیمه نجفی

فست فود 

غذا در نجف

خوراک ماهی 

خوراک ماهی

مراکز دیدنی نجف :

              حرم امیر المومنین(ع)

در مرکز شهر نجف قرار گرفته و اصلی ترین جاذبه گردشگری مذهبی این شهر است . در عصر کنونی حرم حضرت علی (ع)بنای بزرگ و باشکوهی است که شامل چهار در ،پنج ایوان و یک صحن بزرگ و یک روضه و ضریح است . 

حرم امیر المومنین (ع)

                      مسجد سهله

از مشهورترین مساجد اسلامی است که منتسب به امام مهدی (عج)است . این مسجد در شرق نجف (شهر کوفه قدیم )و در 10 کیلومتری شمال شرقی حرم امام علی (ع) قرار دارد .مسجد سهله از جایگاه معنوی و منزلت ویژه ای برخوردار است . در روایات امده است که مکان اقامت (خانه) امام زمان در دوران حکومت خود ،مسجد سهله خواهد بود .  

 

              قبرستان وادی السلام 

در قسمت شمالی حرم امیر المومنین قرار دارد و با بیش از 5 میلیون قبر ،بزرگترین قبرستان دنیا محسوب می شود . از افراد سرشناسی که در این قبرستان دفن شده اند میتوان به حضرت هود و صالح ،ایت الله سید جمال الدین گلپایگانی ،آیت الله سید محمد باقر صدر ،آیت الله سید جمال الدین افجه ای ،آیت الله سید علی قاضی طباطبایی ، رییس علی دلواری ،لیلا قاسم ،شعبان دوشلی  و آیت الله حیدر قلی سردار کابلی اشاره کرد. 

قبرستان وادی السلام

                       مسجد حنانه 

 مسجدی در شهر نجف که طبق نقل های تاریخی ،زمین آن دو بار در عزای ائمه (ع) ناله کرده است ،یکبار در زمان تشیع امیر المومنین (ع) و یکبار نیز بعد از واقعه کربلا . این مسجد در محله حنانه ،به فاصله 2/5کیلومتری از حرم امیر المومنین (ع)سمت شمال نجف ،و در نزدیکی مرقد کمیل بن زیاد نخعی واقع است . 

مسجد حنانه

                    بیت امام خمینی 

منزلی تاریخی در جنوب شهر قدیم نجف ،در بخش غربی شارع الرسول ودر نزدیکی کتابخانه امیر المومنین (ع) و مقبره علامه امینی واقع شده است . 

بیت امام خمینی

وسیله های حمل و نقل در شهر نجف اشرف :

وضعیت اتوبوس در شهر نجف : در شهر نجف اتوبوس موجود نیست فقط میتوانید از مینی بوسهای بنز و هیوندا استفاده کنید . 

وضعیت مترو در شهر نجف : به زودی سازمان قطار شهری نجف اشرف با سه خط مترو افتتاح میشود . یک خط ان از نجف به کربلای معلی است . 

وضعیت تاکسی در شهر نجف : در همه جای نجف تاکسی وجود دارد . 

وضعیت اتوموبیل در شهر نجف: میتوانید با ماشین در شهر نجف اشرف گردش کنید . 

هزینه حمل و نقل عمومی در نجف :

هزینه تاکسی در نجف برای مسیرهای مستقیم و کوتاه حدود سه دینار است و اگر بخواهید تاکسی دربست و ساعتی بگیرید ،باید به ازای هر ساعت حدود 30هزار تومان بپردازید . اما بطور کلی برای مسافت های متوسط هزینه تاکسی حدود 6 هزار تومان است . 

خوراک و مواد غذائی در نجف:

اگر بصورت انفرادی و یا گروهی با اتوبوس به این سفر مشرف میشوید ،توصیه میشود در رستورانهای بین راهی غذا نخورید چون به دلیل کیفیت پایین و عدم رعایت کامل بهداشت ،احتمال مسمومیت بسیار بالااست . بهتر است در این سفر همراه با خود مقداری خوراکی سبک مانند بیسکوئیت  و ... همراه داشته باشید . 

از بهترین رستورانهای این شهر می توان به رستوران سوباط در خیابان مصطفی جمال الدین نجف اشاره کرد . 

                               نمایی از مطعم سوباط نجف 

رستوران سوباط نجف

شماره تلفن های اضطراری نجف :

پلیس:  122104

امبولانس: 122

اتش نشانی: 122115

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف : 

آدرس: عراق -نجف اشرف -منطقه حی السعد خیابان 60

کد کشور عراق : 00964

کد شهر نجف : 33

نکات مهمی که در این سفر باید رعایت شود :

در صورت بروز هر گونه بیماری یا مصدومیت ،خونسردی خود را حفظ کرده و به مراکز درمانی پیش بینی شده و درمانگاه های شبانه روزی مراجعه نمایید . 

بر روی تمام ساک ها و حتی داخل کیف و چمدان ،موبایل و دوربین حتما نام و مشخصات خود را بنویسید . 

بردن موبایل ،دوربین عکاسی و فیلم برداری به حرم ها و اماکن زیارتی ممنوع است . 

در ایران و عراق حساسیت زیادی روی مواد مخدر و داروهای روان گردان وجود دارد و در صورت همراه داشتن مقادیر اندک نیز ،موجب بازداشت دارنده مواد و حتی مدیر کاروان شده و برگشت همگی به ایران میشود . 

همراه داشتن اسناد و مدارک (مانند شناسنامه ،کارت ملی ،کارت شناسایی شغلی ،گواهی نامه رانندگی ،دسته چک ،دفترچه بانکی ،دفترچه بیمه ،کارتهای اعتباری ]و نظیر ان در سفر عراق -نجف به هیچ وجه ضرورت ندارد و احتمال مفقود شدن آنها در سفر زیاد است ،بدیهی است کارت شناسایی زائر (درصورت سفر با کاروان)و کارت هتل محل اسکان و گذرنامه کافی است . 

از رفتن به شهرهای دیگر و نقاط ممنوعه اکیدا خودداری فرمائید . 

از تنها گذاشتن کودکان در هتل و بازی کردن آنها با آسانسور جدا خودداری کنید تا خطری متوجع آنها نشود . 

با توجه به بزرگی قبرستان وادی السلام و مسائل امنیتی ،به زائران توصیه میشود تنها به قبرستان نروند و چند نفر کنارشان باشد . 

راهنمای کامل شهر نجف :

نقشه راهنمای شهر نجف

جمعیت 1400000نفر
میانگین دمای سالانه 45درجه
سوغات مهر -جانماز - صنایع دستی -چادر -
پیش شماره تلفنی 0964
مکان های دیدنی حرم امیر المومنین(ع)-مسجد سهله -مسجد حنانه - قبرستان وادی السلام
زبان عربی - کردی
آب و هوا گرم

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز