نجف

از شهرهای عراق و مرکز استان نجف است و مرکز قدرت سیاسی شیعیان در عراق به شمار میرود . نجف همواره محل تردد و اقامت زائران و مشتاقان علوم دینی است که این عامل در رونق تجارت نجف تاثیر به سزایی داشته است . ضمنا مرقد حضرت علی (ع) همچون جواهری در این شهر می درخشد . نجف واژه ایی عربی به معنای منجوف یعنی مکانی  مستطیل شکل و مرتفع که آب در اطراف ان جمع میشود . وضعیت جغرافیایی شهر نجف نیز به شکل مستطیل و بلندتر از زمین های اطرافش  است و به همین دلیل به ان نجف گفته میشود . 

نجف در 160کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد و جمعیتی بالغ بر 1400000 نفر در مساحت 28 کیلومتر مربعی آن ساکن هستند . مردم نجف به زبان عربی و کردی صحبت میکنند و واحد پولشان دینار عراقی است . برای آشنایی بیشتر با هواپیمایی العراقیه همراه باشید .

امام علی (ع)

مقام:  امام اول

نام: علی (ع)

القاب :امیر المومنین،مرتضی،حیدر کرار،امام متقین،ابوالحسن،ابو تراب

پدر:ابوطالب(ع)

مادر:فاطمه بنت اسد

زادروز:13 رجب سال 30 عام الفیل

زادگاه :مکه  خانه کعبه

امامت :30سال

مدت عمر:63 سال

تاریخ شهادت:21 رمضان سال 40 هجری

علت شهادت:ضربت خوردن در محراب نماز

قاتل:ابن ملجم

مدفن:نجف اشرف

حرم حضرت علی (ع) ارامگاه امام اول شیعان در شهر نجف عراق قرار دارد .علی بن ابی طالب در سال 40 قمری بدست عبدالرحمن بن ملجم کشته شد و در پشت کوفه دفن گردید که بر اساس وصیت خود وی قبر او مخفی نگه داشته شده و قرن دوم هجری در عصر هارون الرشید محل قبر علنی شد .به عقیده شیعیان ,ادم ونوح هم در کنار علی بن ابی طالب دفن شده اند همچنین جمع فراوانی از عالمان بزرگ شیعه در این حرم مدفون اند . از خصائص نیک حضرت علی (ع) میتوان به حسن خلق حضرت ،گذشت ،سخاوت و بخشندگی ،اصلاح طلبی اشاره کرد . 

امام علی (ع)

گزیده ایی از جملات قصار حضرت علی (ع):

طمع:

 • آنکه جان را با طمع ورزی بپوشاند خود را پست کرده ، و انکه راز سختی های خود را اشکار سازد خود را خوار کرده ، و آنکه زبان را بر خود حاکم کند خود را بی ارزش کرده است . 

شناخت :

 • دانش ،میراثی گرانبها ،و آداب ،زیورهای همیشه تازه و اندیشه ،ایینه ایی شفاف است . 

ارزشهای راز داری و خوشروئی :

 • سینه خردمند صندوق راز اوست و خوشروئی وسیله دوست یابی ،شکیبائئ ،گورستان پوشاننده عیبهاست . ویا فرمودند:پرسش کردن وسیله پوشاندن عیبهاست ،و انسان از خود راضی ،دشمنان او فراوانند . 

صدقه :

 • صدقه دادن داروئی ثمر بخش است ،و کردار بندگان در دنیا ، فردا در پیش روی آنان جلوه گر است . 

دنیا :

 • چون دنیا به کسی روی آورد ،نیکی های دیگران را به او عاریت دهد و چون از او روی برگرداند خوبی های او را نیز بربایند . 

معاشرت :

 • با مردم آنگونه معاشرت کنید که اگر مردید بر شما اشک ریزند و اگر زنده ماندید با اشتیاق بسوی شما آیند . 

بخشش:

 • اگر بر دشمنت دست یافتی ، بخشیدن او را شکرانه پیروزی قرار ده . 

دوست یابی :

 • ناتوان ترین مردم کسی است که در دوست یابی ناتوان است و از او ناتوان تر آنکه دوستان خود را از دست بدهد . 

شکر گذاری :

 • چون نشانه های نعمت پروردگار اشکار شد ،ناسپاسی نعمت ها را از خود دور نسازید . 

تقدیر :

 • کارها چنان در سیطره تقدیر است که چاره اندیشی به مرگ می انجامد . 

یاری کردن مردم :

 • از کفاره گناهان بزرگ ، به فریاد مردم رسیدن ، و ارام کردن مصیبت دیدگان است . 

ترس از خدا :

 • ای فرزند آدم ،زمانی که خدا را میبینی که انواع نعمتها را به تو میرساند تو در حالی که معصیت کاری ،بترس . 

image

نصایح حضرت علی (ع) در خصوص آداب معاشرت با مردم :

خوبی ها :

 • همانا ارزشمند ترین بی نیازی عقل است . 
 • برزگترین فقر بی خردی است . 
 • ترسناکترین تنهایی حود پسندی است . 
 • و گرامی ترین ارزش خانوادگی ،اخلاق نیکوست . 

هشدارها :

 • پسرم ،از دوستی با احمق بپرهیز ، چرا که میخواهد به تو نفعی رساند اما دچار زیانت میکند . 
 • از دوستی با بخیل بپرهیز زیرا آنچه را که سخت به آن نیاز داری از تو دریغ میکند . 
 • از دوستی با بدکار بپرهیز ،که با اندک بهایی تو را میفروشد . 
 • از دوستی با درغگو بپرهیز که به سراب میماند :دور را به تو نزدیک ، و نزدیک را به تو دور مینمایاند . 

VERIFY

حرم علوی در حال حاضر:

در عصر حاضر اخرین تعمیرات و تزیینات حرم صورت گرفته است و حرم صحنی بزرگ دارد ودر میانش ,مزار امام علی (ع) و نوح وادم پیغمبر قرار دارد .دیگر بخشهای حرم عبارتند از:

 • مسجد خضرا

از مساجد قدیمی نجف است . محل دفن سید ابوالقاسم خوئی . محل تدریس ایشان نیز میباشد . و یکی از مراکز اصلی تدریس در حوزه علمیه نجف بشمار میرود . علت نام گذاری مسجد خضرا معلوم نیست چون این مسجد بعد از عمارت حرم ساخته شده است مردم عراق به حضرة میگویند . بعدها این نام نزد مردم تغییر کرده و مسجد خضرا(سبز )نامیده شد . برخی نیز احتمال دادند وجود رنگ سبز در بخشی از این مسجد سبب این نامگذاری شده است . 

نمایی از مسجد خضرا نجف 

مسجد خضرا نجف

 • رواق حضرت ابو طالب

مقام امام صادق(که از میان رفته)

 • تکیه بکتاشی ها
 • مسجد عمران بن شاهین
 • گلدسته ساعت
 • حسینیه (مدرسه غرویه)
 • ساباط(سایه بان)
 • مسجد بالای سر
 • ایوان ناودان طلا

صحن حضرت زهرا(ع)

طرح اصلی توسعه حرم را به نام فاطمه زهرا همسر علی (ع) نامیده اند .این صحن بزرگترین صحن سر پوشیده جهان است .این صحن را پشت حرم (غرب) خواهند ساخت . انتهای صحن مقام امام سجاد (علی بن حسین)خواهد بود .


ایوان طلا و گلدسته ها :
رواق خاوری دارای دری است که در ایوان طلا باز میگردد و این ایوان که مستطیلی است در خاور حرم تمامی دیوارهایش از طلا ساخته شده است .شمال و جنوب ایوان دو گلدسته زرین به ارتفاع 35 متر هست که بالایشان برخی از ایه های سوره جمعه کتیبه نگاری شده است .در میان ایوان طلا در کنار در ورودی به رواق ,چکامه ای فارسی با حروف طلا ستایش علی بن ابی طالب به خط محمد جعفر اصفهانی , به تاریخ 1156قمری , از سروده های عرفی شیرازی نوشته اند .
ایوان طلای استانه در شمال و جنوب دارای کفشداری است که به صحن می انجامد.این ایوان بی سقف است و در نوع خود یگانه.
در شمال و جنوب ایوان کنار گلدسته ها دو چهار دیواری سقف پوشیده است .بر این چهار دیواری ها و سراسر طارمه پیش ایوان و خود گلدسته ها شعرهای فارسی و عربی و نیز سخنان علی نوشته اند .برخی از این کتیبه ها در حمله رژیم صدام و  و بمب تخریب شده و بعد با طلا جایگزین شد.

نمایی از حرم حضرت علی (ع) در شب 

نجف حرم حضرت علی (ع)

نمایی از گنبد طلایی حضرت علی (ع) در شب 

نجف اشرف

نمایی از صحن مقدس حضرت علی (ع) نجف اشرف 

نجف

آب و هوای نجف :

در تابستان  گرم و خشک است و دمای هوا بسیار بالا میرود و بادهای داغ می وزد ؛ به گونه ایی که دمای ان در تابستان به 45/5 درجه سانتیگراد میرسد . اما  در زمستان سرد و سوزناک و سرمای آن به حدی است که اب منجمد شده و دما به صفر درجه و گاه پایین تر از ان نیز میرسد . 

سفر به عتبات عالیات عموما به شکل تور برگزار میشود و سازمان حج و زیارت ؛وظیفه اجرای این تورها را بر عهده دارد . معمولا سفرهای زمینی برای شهرهای مرکزی کشور ؛9 روز طول میکشد و پس از عبور از مرز ؛کاروان وارد شهر نجف ؛کربلا و سپس کاظمین میشود . سفرهای هوایی معمولا 7 شب طول میکشد و پروازهای ایران به مقصد فرودگاه  بغداد یا فرودگاه نجف است و پس از ان با اتوبوسهای کشور عراق زایران به شهرهای زیارتی کربلا و کاظمین منتقل میشوند . 

فرودگاه نجف اشرف

در سال 2008 میلادی با اولین پرواز که نخست وزیر عراق انجام داد بصورت رسمی افتتاح شد . در ابتدا کاربری نظامی داشت و در حال حاضر از آن برای خدمات مردمی استفاده میشود . از سال 2008 تا سال 2013 بمدت 5 سال یکسری تغییرات که در مدیریت فرودگاه نجف ایجاد شد و تا همین امروز تیم مدیریتی که سال 2013روی کار آمد ،از فرودگاه بین المللی نجف را اداره میکنند . در ساخت این فرودگاه 800 میلیون دلار هزینه شده است . 

فرودگاه نجف دارای سالنهای VIP ،سالن ورودی ،سالن خروجی ،مسیرهای تاکسی رو ،انبارهای مختلف است . در سال 2009 خطوط هوایی بیشتری با این فرودگاه همکاری خود را شروع کردند مانند ترکیش ایرلاین، قطر ایرویز ،. طول باند 3 هزار متر میباشد . 

نمای ورودی فرودگاه نجف 

فرودگاه نجف

نجف شهری زیارتی است و بنا بر این گردشگری آن محدود به اماکن زیارتی و تاریخی میشود ؛ از جاذبه های نجف میتوان به حرم امیر المومنین (ع)؛قبر حضرت آدم و نوح ؛قبرستان وادی السلام ؛مقام امام زین العابدین ؛آرامگاه کمیل ؛مسجد سهله ، مسجد حنانه ،بیت امام خمینی (ره) تکیه بکتاش،برج نمرود ، ارامگاه حضرت هود و آرامگاه شیخ طوسی اشاره کرد . 

مراکز خرید نجف :

بازار بزرگ و اصلی نجف که زائران بسیاری برای خرید سوغات به انجا مراجعه می کنند ،بازاری است که از تسبیح،مهر و جانماز ،چادر پر است و مغازه ه های نقره و طلا فروشی هم بسیار دیده  میشود . علاوه بر این ،لباس ،صنایع دستی ،و شیرینی های محلی و چای در این بازار عرضه می گردد. گذشته از این در سالهای اخیر نیز پاساژهایی احداث شده از جمله پاساژ نجف سیتی مال در خیابان محمد مهدی جواهری (الروان) که میزبان زائران هستند .  از جمله بازارهای مهم نجف میتوان به سوق القاضی ، سوق الحویش ، سوق الکبیر ،سوق المشراق  اشاره کرد . 

مرکز خرید سیتی مال نجف 

مرکز خرید سیتی مال

بازار نجف 

بازار نجف

بازار نجف 

بازار نجف

غذاهای سنتی نجف :

بیشتر شهرهای عراق غذاهای یک جور و همانند هم دارند . از معروفترین غذاهای این کشور خورشت قیمه نجفی است که بیشتر بعنوان غذای نذری در ماه محرم و صفر و ایام شهادت امام علی (ع) استفاده می شود . غذاهایی مثل ته چین عراقی ،بامیه ، البریانی ،دولما ، کباب ،فاصولیه ،از غذاهای محلی و خوش عطر و طعم هستند . 

قیمه نجفی 

قیمه نجفی

فست فود 

غذا در نجف

خوراک ماهی 

خوراک ماهی

مراکز دیدنی نجف :

              حرم امیر المومنین(ع)

در مرکز شهر نجف قرار گرفته و اصلی ترین جاذبه گردشگری مذهبی این شهر است . در عصر کنونی حرم حضرت علی (ع)بنای بزرگ و باشکوهی است که شامل چهار در ،پنج ایوان و یک صحن بزرگ و یک روضه و ضریح است . 

حرم امیر المومنین (ع)

مسجد سهله

از مشهورترین مساجد اسلامی است که منتسب به امام مهدی (عج)است . این مسجد در شرق نجف (شهر کوفه قدیم )و در 10 کیلومتری شمال شرقی حرم امام علی (ع) قرار دارد .مسجد سهله از جایگاه معنوی و منزلت ویژه ای برخوردار است . در روایات امده است که مکان اقامت (خانه) امام زمان در دوران حکومت خود ،مسجد سهله خواهد بود .  

 

قبرستان وادی السلام 

در قسمت شمالی حرم امیر المومنین قرار دارد و با بیش از 5 میلیون قبر ،بزرگترین قبرستان دنیا محسوب می شود . از افراد سرشناسی که در این قبرستان دفن شده اند میتوان به حضرت هود و صالح ،ایت الله سید جمال الدین گلپایگانی ،آیت الله سید محمد باقر صدر ،آیت الله سید جمال الدین افجه ای ،آیت الله سید علی قاضی طباطبایی ، رییس علی دلواری ،لیلا قاسم ،شعبان دوشلی  و آیت الله حیدر قلی سردار کابلی اشاره کرد. 

قبرستان وادی السلام

مسجد حنانه 

 مسجدی در شهر نجف که طبق نقل های تاریخی ،زمین آن دو بار در عزای ائمه (ع) ناله کرده است ،یکبار در زمان تشیع امیر المومنین (ع) و یکبار نیز بعد از واقعه کربلا . این مسجد در محله حنانه ،به فاصله 2/5کیلومتری از حرم امیر المومنین (ع)سمت شمال نجف ،و در نزدیکی مرقد کمیل بن زیاد نخعی واقع است . 

مسجد حنانه

بیت امام خمینی 

منزلی تاریخی در جنوب شهر قدیم نجف ،در بخش غربی شارع الرسول ودر نزدیکی کتابخانه امیر المومنین (ع) و مقبره علامه امینی واقع شده است . 

بیت امام خمینی

وسیله های حمل و نقل در شهر نجف اشرف :

وضعیت اتوبوس در شهر نجف : در شهر نجف اتوبوس موجود نیست فقط میتوانید از مینی بوسهای بنز و هیوندا استفاده کنید . 

وضعیت مترو در شهر نجف : به زودی سازمان قطار شهری نجف اشرف با سه خط مترو افتتاح میشود . یک خط آن از نجف به کربلای معلی است . 

وضعیت تاکسی در شهر نجف : در همه جای نجف تاکسی وجود دارد . 

وضعیت اتوموبیل در شهر نجف: میتوانید با ماشین در شهر نجف اشرف گردش کنید . 

هزینه حمل و نقل عمومی در نجف :

هزینه تاکسی در نجف برای مسیرهای مستقیم و کوتاه حدود سه دینار است و اگر بخواهید تاکسی دربست و ساعتی بگیرید ،باید به ازای هر ساعت حدود 30هزار تومان بپردازید . اما بطور کلی برای مسافت های متوسط هزینه تاکسی حدود 6 هزار تومان است . 

از بهترین رستورانهای این شهر می توان به رستوران سوباط در خیابان مصطفی جمال الدین نجف اشاره کرد . 

                               نمایی از مطعم سوباط نجف 

رستوران سوباط نجف

مهر و تسبیح ، تربت پاک امام حسین (ع)، در نجف ، شیرینی دهین ابو علی از جمله سوغات نجف میباشد . 

آشنایی با خواص در  نجف :

رفع افسردگی ،خستگی های مزمن ،تسکین سردرد ،کمک به درمان ورم مفاصل ،صدمات استخوانی ،درد عضله و تحریک جریان خون از جمله خواص در نجف میباشد . همچنین  در روایات اسلامی ایجاد حس آرامش و تقویت انرژیهای معنوی از خواص در نجف نام برده شده است . 

در روایتی از امام صادق (ع)نقل شده است :در نجف که در نجف اشرف خدا ظاهر میسازد ،به درستی که هر کسی انگشتر در نجف در دست کند و نگاه به آن کند خداوند برای هر نگاهی که به این نگین می اندازد ثواب یک زیارت اعم از حج و ... در نامه اعمال او مینویسد که اجر و ثواب آن برابر با اجر و ثواب عمل پیامبران و صالحان است و اگر چنانچه رحمت خداوند بر شیعیان نبود ،قیمت هر دانه نگین در نجف بقدری گران میشد که کسی توانایی خرید آنرا نداشت . لکن خداوند انرا بر شیعیان ارزان  قرار داد و زیاد دریافت میشود تا اینکه همه شیعیان بتوانند از آن بهره ببرند . 

امام صادق (ع) همچنین در روایتی دیگر فرمودند :دوست دارم که هر مومنی 5 انگشتر در دست کند :عقیق ،فیروزه ،یاقوت ،حدید صینی ،و در نجف .

در نجف  

طریقه ساخت در نجف :

ساخت در نجف مختص به شهر نجف عراق است  و چون تنها در این سرزمین حاصل میگردد به در نجف شهرت دارد . هنگامی که در آغاز سال باران نیسان (اولین بارانی که در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت می بارد و خواص درمانی بسیاری دارد )بر شهر نجف و قبرستان وادی السلام (یکی از بزرگترین و قدیمی ترین قبرستانهای تاریخ که قبر تعدادی از پیامبران و بسیاری از سادات ،صالحان و بزرگان دین نیز در آن  است ) می بارد ،با خاک این قبرستان (فقط خاک وادی السلام ) ترکیب میشود و باعث ایجاد کلوخهایی میگردد،سازندگان ،کلوخها را صیقل میدهند و سنگهای در که از آن برای نگین انگشتر ،تسبیح و ... را تهیه می کنند . 

شماره تلفن های اضطراری نجف :

پلیس:  122104

امبولانس: 122

اتش نشانی: 122115

سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در نجف : 

آدرس: عراق -نجف اشرف -منطقه حی السعد خیابان 60

کد کشور عراق : 00964

کد شهر نجف : 33

نکات مهمی که در این سفر باید رعایت شود :

در صورت بروز هر گونه بیماری یا مصدومیت ،خونسردی خود را حفظ کرده و به مراکز درمانی پیش بینی شده و درمانگاه های شبانه روزی مراجعه نمایید . 

بر روی تمام ساک ها و حتی داخل کیف و چمدان ،موبایل و دوربین حتما نام و مشخصات خود را بنویسید . 

بردن موبایل ،دوربین عکاسی و فیلم برداری به حرم ها و اماکن زیارتی ممنوع است . 

در ایران و عراق حساسیت زیادی روی مواد مخدر و داروهای روان گردان وجود دارد و در صورت همراه داشتن مقادیر اندک نیز ،موجب بازداشت دارنده مواد و حتی مدیر کاروان شده و برگشت همگی به ایران میشود . 

همراه داشتن اسناد و مدارک (مانند شناسنامه ،کارت ملی ،کارت شناسایی شغلی ،گواهی نامه رانندگی ،دسته چک ،دفترچه بانکی ،دفترچه بیمه ،کارتهای اعتباری ]و نظیر آن در سفر عراق -نجف به هیچ وجه ضرورت ندارد و احتمال مفقود شدن آنها در سفر زیاد است ،بدیهی است کارت شناسایی زائر (درصورت سفر با کاروان)و کارت هتل محل اسکان و گذرنامه کافی است . 

از رفتن به شهرهای دیگر و نقاط ممنوعه اکیدا خودداری فرمائید . 

از تنها گذاشتن کودکان در هتل و بازی کردن آنها با آسانسور جدا خودداری کنید تا خطری متوجع آنها نشود . 

با توجه به بزرگی قبرستان وادی السلام و مسائل امنیتی ،به زائران توصیه میشود تنها به قبرستان نروند و چند نفر کنارشان باشد . 

راهنمای کامل شهر نجف :

نقشه راهنمای شهر نجف

جمعیت 1400000نفر
مساحت 28کیلومتر مربع
میانگین دمای سالانه 45درجه
سوغات مهر -جانماز - صنایع دستی -چادر -
پیش شماره تلفنی 0964
مکان های دیدنی حرم امیر المومنین(ع)-مسجد سهله -مسجد حنانه - قبرستان وادی السلام
زبان عربی - کردی
آب و هوا گرم و خشک و در زمستان سرد و سوزناک

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز