سامرا

سامرا : سامرا شهری در میانه عراق در استان صلاح الدین در کرانه دجله و 125 کیلومتری شمال بغداد جای گرفته است . مسجد جامع سامرا و مسجد حرم عسکریین دو بنای مشهور سامرا بشمار میروند . سامرا بین مسلمانان شیعه اهمیت مذهبی دارد . این شهر یکی از شهرهای مذهبی عراق بشمار میرود و مدفن دو تن از امامان شیعه ،امام حسن عسکری و امام علی نقی در انجا قرار دارد . علاوه بر این شیعیان معتقدند که مهدی موعود نیز در این شهر زاده شده است . مسجد جامع سامرا یکی از بناهای مهم این شهر است که مناره آن شهرت ویژه ایی دارد.

سامرا در یک نگاه

معتصم بالله خلیفه عباسی دستور ساختن شهر را داد و پس از اتمام به آنجا نقل مکان کرد . بدین ترتیب پایتخت خلافت از شهر بغداد به سامرا منتقل شد . این شهر بنام سازنده آن عسکر المعتصم نیز نامیده میشد . لقب عسکری حسن عسکری ،امام یازدهم شیعیان بر گرفته از این نام است .

نمایی از زائرین مشتاق حرم عسکریین :

سامرا

سامرا مرکز استان صلاح الدین در عراق است و در شرق رودخانه دجله قرار دارد . این شهر از شرق به کرکوک ، از شمال به نینوا ، از غرب به الانبار و از جنوب به بغداد منتهی میشود . 

 نمایی از سامرا :

سامرا

سرداب مقدس :

یکی از اماکن زیارتی سامرا سرداب مقدس امام زمان(عج) است که زمانی زیر زمین خانه مسکونی امام حسن عسکری بوده که هم اکنون در شمال غربی حرم عسکریین در شهر سامرا قرار دارد . گویند این مکان ،محل زندگی و عبادت امام هادی (ع)و امام حسن عسکری (ع)در روزهای گرم تابستان بوده است .بنا بر گزارشهایی ،امام مهدی نیز بارها در زمان حیات پدر و پس از ان در این مکان دیده شده است .

قبور مطهر در سامرا:

حرم عسکریین ،آرامگاه علی بن محمد امام دهم و حسن بن علی ،امام یازدهم شیعیان معروف به عسکریین در سامرای عراق است . همچنین نرجس خاتون ،مادر حجت بن حسن و حکیمه خاتون دختر محمد بن علی التقی ، امام نهم شیعیان و خواهر علی بن محمد ، امام دهم شیعیان نیز در حرم شهر سامرا بخاک سپرده شده است . 

 نمایی از سرداب مقدس :

Image result for ‫سرداب سامرا‬‎                                  

نمایی از مقام امام زمان در سرداب مقدس سامرا :

مقام امام زمان (عج)در سرداب  مقدس سامرا                                            

نمایی از گنبد سامرا :

نمایی از گنبد سامرا

نمایی از سرداب مقدس :

سامرا 

مسجد جامع سامرا:

برخورداری از مناره ایی 53 متری و حلزونی شکل مسجد جامع سامرای عراق،در دوران عباسی ها ساخته شد که مناره  حلزونی شکلی دارد از مهمترین شاخصه های ان بشمار میرود .این مناره با ارتفاع 53 متر یکی از بلندترین مناره های جهان اسلام بشمار می اید .

حقایق جالب درباره سامرا؛ عراق

 

 

جمعیت 348/700
مکان های دیدنی مسجد جامع و حرم عسکرین
زبان عربی عراقی
آب و هوا گرم و خشک

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز