كاظمين

کاظمین  سومین شهر مقدس عراق پس از نجف و کربلا است و در شمال غربی بغداد و در سمت غرب رودخانه دجله قرار گرفته که تنها عرض رودخانه دجله انرا از بغداد جدا میکند .نام این شهر بر گرفته از نام مبارک کاظم (ع) است و از انجایی که در این حرم حضرت موسی بن  جعفر (ع) ( کاظم) و نواده او حضرت محمد بن علی (ع) (جواد)مدفون میباشند شهر بنام این دو تن با غلبه دادن نام شهر که کاظم است ,کاظمین نامیده شده است .

حرم مطهر ,مرکز این شهر را تشکیل میدهد و دروازه های مجموعه وسیع حرم به خیابانها و محله های اصل شهر گشوده میشود .حرم کاظمین از ویژگیهایی برخوردار است که در کمتر حرمی میتوان دید. نخست انکه دو تن از امامان معصوم درون یک ضریح مدفونند ,از این رو ضریح  نقره ایی انان بزرگ و بخش مهمی از فضای زیر گنبد را در بر گرفته است و دیگر اینکه حرم مطهر دارای در گنبد طلایی یکسان و چهار گلدسته میباشد ,همچنین حرم مطهر  دارای سه ایوان زیبا و بزرگ با سقفهای بلند است که ستونهایی تنومند ان را در بر گرفته  وبا کاشی و ایینه تزیین شده است .

پیشینه  شهرکاظمین به سال 145هجری باز میگردد . در این سال جعفر فرزند منصور عباسی در گذشت ودر گورستان این منطقه مدفون گردید و پس از او جمعی از قریشیان از ان جمله دو امام معصوم علیهما سلام در این گورستان  به خاک سپرده شدند و همواره بنام مقابر قریش مشهور بوده است .لیکن بعدها بتدریج نام این بقعه بنام امروزی ان شهرت یافت . 

در چهار سمت روضه و ضریح مبارک چهار رواق وجود دارد که تمامی انها تا نیمه از سنگ و بقیه تا سقف ایینه کاری شده است .

رواق باب المراد , رواق باب القریش , رواق شمالی , رواق غربی  از جمله ان میباشند .

صحن امروزی كاظمین کار معتمد الدوله فرهاد میرزا  عموی ناصر الدین شاه است .این صحن در دوره قاجار دارای هفت در بوده که اکنون هم موجود میباشد.

  • باب القریش
  • باب القبله
  • باب المراد
  • باب صاحب الزمان
  • باب فرهادیه
  • باب ایینه
  • باب مسجد صفوی

کاظمین

حرم کاظمین

گنبد بارگاه ملکوتی امام موسی کاظم و امام محمد تقی

کاظمین

جمعیت 1500000
زبان عربی عراقی

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز