كاظمين

کاظمین  ، سومین شهر مقدس عراق پس از نجف و کربلا است و در شمال غربی بغداد و در سمت غرب رودخانه دجله قرار گرفته که تنها عرض رودخانه دجله انرا از بغداد جدا میکند .نام این شهر بر گرفته از نام مبارک کاظم (ع) است و از انجایی که در این حرم حضرت موسی بن  جعفر (ع) ( کاظم) و نواده او حضرت محمد بن علی (ع) (جواد)مدفون میباشند شهر بنام این دو تن با غلبه دادن نام شهر که کاظم است ,کاظمین نامیده شده است .

نمایی از دو گنبد امامان کاظم و جواد (ع)

گنبد بارگاه ملکوتی امام موسی کاظم و امام محمد تقی

حرم مطهر ,مرکز این شهر را تشکیل میدهد و دروازه های مجموعه وسیع حرم به خیابانها و محله های اصل شهر گشوده میشود .حرم کاظمین از ویژگیهایی برخوردار است که در کمتر حرمی میتوان دید. نخست انکه دو تن از امامان معصوم درون یک ضریح مدفونند ,از این رو ضریح  نقره ایی بزرگ و بخش مهمی از فضای زیر گنبد را در بر گرفته است و دیگر اینکه حرم مطهر دارای در گنبد طلایی یکسان و چهار گلدسته میباشد ,همچنین حرم مطهر  دارای سه ایوان زیبا و بزرگ با سقفهای بلند است که ستونهایی تنومند ان را در بر گرفته  وبا کاشی و ایینه تزیین شده است .

حرم کاظمین حدود 26 هزار متر مربع مساحت دارد و از قسمتهای مختلفی مانند صحن ، روضه ،گلدسته ،ضریح ،رواق و گنبد تشکیل شده است و در آن هنرهای مختلفی همچون آیینه کاری ،کاشی کاری ،طلا کاری ،منبت کاری و خطاطی بکار رفته است . 

در چهار سمت روضه و ضریح مبارک چهار رواق وجود دارد که تمامی انها تا نیمه از سنگ و بقیه تا سقف ایینه کاری شده است .

رواق باب المراد , رواق باب القریش , رواق شمالی , رواق غربی  از جمله ان میباشند .

صحن امروزی كاظمین کار معتمد الدوله فرهاد میرزا  عموی ناصر الدین شاه است .این صحن در دوره قاجار دارای هفت در بوده که اکنون هم موجود میباشد.

 • باب القریش
 • باب القبله
 • باب المراد
 • باب صاحب الزمان
 • باب فرهادیه
 • باب ایینه
 • باب مسجد صفوی

کاظمین

زیارت مرقد امام کاظم (ع) در روایات ،همپای زیارت پیامبر و امیر مومنان و سید الشهدا(ع)به حساب امده است . در دورانهایی هم همچون کربلا ،مورد سختگیری سلطه های جور بوده و زیارت قبر این دو امام ،آسان و بی خطر نبوده است . 

حرم کاظمین

اینک حرم کاظمین ، با دو گنبد طلایی و چهار گلدسته زرین ،ضریحی زیبا و مقدس را در بر گرفته است که درون آن دو قبر مقدس از دو امام معصوم است ،همچون صندوقی که دو گوهر نفیس را در خود نهان دارد . 

از مدفونین در استانه مقدسه کاظمین ،میتوان به این افراد اشاره کرد:

 • ابن قولویه قمی  ، که پیش پای امام کاظم (ع) مدفون است . 
 • شیخ مفید که استاد سید رضی و از برجسته ترین شخصیتهای شیعه بود . 
 • خواجه نصیر طوسی ، که  بنا به وصیت خویش ،  در  سردابی در حرم موسی بن جعفر (ع) به خاک سپرده شده است . 
 • فرهاد میرزا  و بسیاری دیگر از چهره های با ایمان و نیکان و صالحان . 

کاظمین

اگر چه امروز هم هر کس در گوشه و کنار این دیار بچرخد ، به بقایای بناهای باستانی برمیخورد که از روزگاران کهن مانده است و شکوهی تامل برانگیز دارد ولیکن پر جاذبه ترین اثر ماندگار این سرزمین ،مرقد منور فرزندان فاطمه ،دو امام معصوم از نسل رسول خدا (ص)است که چون نگینی مکرر زینت بخش این شهر است . 

جمعیت 1500000
زبان عربی عراقی

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز