کربلا

هواپیمایی العراقیه سفری خوش برای مسافران گرامی آرزو دارد :

شهر مقدس کربلا در 100 کیلومتری جنوب غربی بغداد واقع شده است.

در زمان حیات امام علی (ع) این شهر را به اسامی نینوا و شط الفرات نیز میشناختند.جمعیت کربلا بر اساس امار سال 2003در حدود 572.300 نفر  است و این شهر مرکز استان کربلا است .

شهر کربلا پس از شهرهای مکه,مدینه منوره ,بیت المقدس و نجف مقدس ترین شهر شیعیان جهان محسوب میشود .در واقع در نزدیکی همین شهر بود که واقعه مصیبت بار عاشورا رخ داد.

 نظریات زیادی در مورد ریشه نام کربلا وجود دارد .برخی بر این باورند که نام کربلا در زبان اشوری کهن ریشه دارد و از دو بخش کرب به معنای نزدیک  و الله به معنای خداوند گرفته شده است .

کربلا از ثروتمند ترین شهرهای عراق است.و منابع اصلی در امد ان از زایرین اماکن متبرکه و کشاورزی است .و به ویژه محصول خرما است .این شهر از دو بخش قدیم یا بخش مذهبی و کربلای جدید تشکیل شده است .

مدارس اسلامی و ساختمانهای دولتی زیادی نیز در کربلا متمرکز شده اند .

جاذبه های کربلا :

کربلا جزء شهرهای مذهبی جهان  و شیعیان است و مهمترین جاذبه های ان وجود مرقد مطهر امامان و دیگر بزرگان دینی در این شهر است:

حرم امام حسین (ع)و حضرت ابوالفضل العباس (ع)

کربلا یکی از قطبهای گردشگری مذهبی است و مهمترین جاذبه ان حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل عباس (ع)است که به فاصله 300 متر از هم قرار دارند و فاصله بین حرم این دو بزرگوار را "بین الحرمین" می نامند که مومنان عاشق و دوستداران اهل بیت را به این شهر می کشاند . حضرت علی اکبر نیز در پایین پا و حضرت علی اصغر روی سینه مطهر امام حسین دفن شده اند . قبل از واقعه عاشورا در این منطقه اصلا شهری وجود نداشت و یک بیابان بی آب و علف بود .بعد از دفن پیکر مطهر شهدای کربلا در این دشت،شیعیان برای زیارت به این مکان آمدند و رفته رفته زندگی در آنجا شکل گرفت و به شهر تبدیل شد . 

نمایی از بین الحرمین 

بین الحرمین کربلا

حرم حضرت ابوالفضل (ع)

حرم حضرت ابوالفضل(ع)

نمایی از کربلا 

نمایی از کربلا

حرم امام حسین (ع)

حرم امام حسین (ع)

نمایی از بین الحرمین 

بین الحرمین

باب القبله :قدیمی ترین درب حرم حضرت علی (ع) است که ورودی اصلی محسوب میشود و وجه تسمیه آن به دلیل قرار گرفتن آن در راستای قبله میباشد . 

نمای قدیمی باب القبله                                                                       نمای جدید باب القبله 

تصویر قدیمی باب قبله                               باب قبله نجف

باب القاضی الحاجات :باب القاضی الحاجات یا درب براورنده حاجتها در مقابل بازار تجار قرار دارد و به نام امام مهدی (عج) نامگذاری شده است  .

نمایی از باب قاضی الحاجات 

باب قاضی الحاجات

باب الشهدا : یا درب الشهدا در نیمه شرقی حرم واقع شده و زائران از این درب به سوی حرم حضرت عباس (ع) مشرف میشوند . وجه تسمیه ان به یاد شهدای کربلا میباشد . 

نمایی از باب الشهدا نجف 

باب الشهدا نجف

باب الکرامه:یا درب کرامت ، این در در دورترین نقطه از ضلع شمال شرقی حرم و در مجاورت درب شهدا قرار دارد . وجه تسمیه آن به سبب کرامات امام حسین (ع) میباشد . 

نمایی از باب الکرامة 

باب الکرامة نجف

باب السلام : یا درب سلام ،در نیمه ضلع شمالی حرم واقع شده است و چون زائران از انجا به امام حسین (ع) سلام میدادند به این نام معروف شد . 

نمایی از باب السلام 

باب السلام

باب السدره : یا درب درخت سدردر دورترین نقطه از ضلع شمال غربی صحن واقع شده است . این درب به یاد درخت سدری که در قرن اول هجری نشان قبر شریف امام حسین (ع)بود به این نام معروف شد . 

نمایی از باب السدره 

باب السدره نجف

باب السلطانیه :این درب در قسمت غربی صحن مطهر واقع شده و چون توسط یکی از پادشاهان عثمانی ساخته شده به این نام معروف شد . 

نمایی از باب السلطانیه 

باب السلطان

باب الراس الشریف: درب سر مبارک که در دورترین نقطه از ضلع غربی حرم بوده و در مقابل موضع سر مبارک امام حسین (ع) میباشد . 

نمایی از باب الراس الشریف 

باب الراس الشریف

باب الزینبیه :در جنوب غربی صحن مطهر بوده و در مقابل تل زینبی قرار گرفته است . 

باید ها و نبایدها در سفر کربلا:

رعایت نکات بهداشتی یکی از مهمترین مواردی است که باید در طول سفر به کربلا بخصوص در زمان پیاده  روی اربعین مورد توجه میباشد . با توجه به مراکز درمانی متعددی که در فاصله بین کربلا و نجف قرار داده شده حتما در صورت بروز مشکل به یکی از انها مراجعه نمایید . 

در هیچ شرایطی از لیوان و حوله مشترک با دیگران استفاده نکنید . با توجه به این که سفر زیارتی در یک شهر مذهبی میروید سعی نمایید در پوشش خودتان نهایت رعایت را انجام دهید . 

لازم به ذکر است حتما نیازی که شما پیاده مسیر پیاده روی را طی کنید نیست چرا که میتوانید با گرفتن ون و یا دیگر ماشینها به کربلا بروید . البته لازم به ذکر است از 10کیلومتری کربلا ،مسیر ماشین رو کاملا مسدود میباشد . 

بر روی تمام ساکها ،کیف و چمدان ،موبایل و دور بین حتما نام و مشخصات خود را بنویسید . از بردن موبایل ،دوربین عکاسی و فیلم برداری به داخل حرم ها و اماکن زیارتی جدا خودداری نمایید . 

از ورود به خاک عراق بدون ویزا جدا خودداری فرمایید چرا که بشدت با افراد خاطی برخورد شده و حبس های 1تا 3سال دارد. 

از محل تصادفات که تجمع افراد را موجب میشود و همچنین محل انفجارات احتمالی دورشوید . 

حمل هر گونه مواد مخدر حتی به میزان کم یا بعنوان دارو ،برای مامورین عراقی کاملا غیر قابل قبول است و جرائم بسیار سنگینی دارد . 

پیشنهاد میکنیم که چند قرص ضروری مثل سرما خوردگی ، ضد اسهال و قرص مسکن ساده باخود همراه داشته باشید . 

جمعیت 572300
تراکم جمعیت 11035
مساحت 52856
میانگین دمای سالانه 30-39 درجه
شهردار اکرم الیاسری
پیش شماره تلفنی 96440
مکان های دیدنی اماکن زیارتی
زبان عربی -کردی
آب و هوا گرم وخشک

خبرنامه

طراحي و پياده سازي وب سايت از
شرکت پرواز پرداز